Koliko pijeska ustvari ima u Sahari?

frame detail frame detail frame detail frame detail Koliko pijeska ustvari ima u Sahari?

Iako je Sahara definitivno najpoznatija pustinja na svijetu ona zapravo nije najveća. Treća je po redu nakon Antarktičke i Arktičke. Nalazi se u Sjevernoj Africi između Saharskog Atlasa i Sredozemnog mora na sjeveru, Crvenog mora na istoku te sudanskih stepa na jugu i Atlantskog oceana na sjeveru. te zauzima površinu od preko 9.100.000 km2. Od sjevera prema jugu je široka 2.000km, a od istoka prema zapadu 5.000km.

Sahara kakvu danas znamo postoji preko 3500 godina i u dalekoj prošlosti je, vjerovali ili ne - bila zelena.

Ono što je najzanimljivije od svega, svi je vizualiziraju kao mjesto prepuno pješčanih dina koje ponekad vjetar premješta sa jedne lokacije na drugu.

Međutim, istina je malo drukčija, tek četvrtinu Sahare čini pijesak, većina je zapravo šljunak. Tu možemo naići i na planine.

Sredinom Sahare pružaju se planinski masivi Ennedi, Tibesti (najviši vrh Sahare Emi Koussi 3415 m) i gorje Ahaggar (3005 m), na koje se prema sjeveru priključuje ravnjak Tademait (835 m). Južnom dijelu pripada veliki dio zavale Čad. Gorje je vrlo staro, građeno je od arhajskih slojeva, koje pokriva vulkansko kamenje. Gorje okružuju stepeničasti ravnjaci od kojega se sastoji i najveći dio Sahare.

Planinsko gorje Hoggar (novija verzija Ahagar) pokriva veliko područje, s populacijom koja ne prelazi deset tisuća stanovnika. Potencijalnim istraživačima ovo je vrlo zanimljivo područje jer je veći dio još uvijek neistražen.

U središtu gorja, kod gradića Atakor uzdižu se njegovi najviši vrhovi: Tahat (2918 m) - najljepši vrh Hoggar-a, Ilamane, legendarni vrh (2760) i Assekrem, gdje se nalazila meterološka stanica Pierre de Foucaulda (2728 m).

Gorje, kristalne formacije, podiglo se naglo uslijed čestih vulkanskih aktivnosti u vrijeme tercijara i kvartara. Lava je stvorila visoke stupove koji se mogu vidjeti penjući se na Assekrem uz Ilamane. Rezervoar Hoggara, Atakor, izvor je brojnih vadija (vadi je suha dolina povremenih vodenih tokova u pustinjama sjeverne Afrike i Arapskog poluotoka, duga do nekoliko stotina km).

Vadi Tamanrasset, čije se rijetke vode gube u pijesku Tanezrouft-a. Vadi Tin Tarabine, koji teče prema In Azaou. Istočno od gorja nalazi se Tedefest, čija granitna litica seže preko 2000 m (2327 m na vrhu Garet el Đenoun-a).

Serija litica i ledenjaka brani pristupe Hoggaru: sjeverozapadno visoravan Mouydir, preko koje prelazi cesta In Salah - Tamanrasset; sjeveroistočno Tassili n' Ajjer; jugoistočno je pijesak Tenerea, In Azaouae i Tin Tarabinea; jugozapadno Tassili Oua n' Ahaggar i Adrar Iforas-a; zapadno je  Tanezroufta te sjevernozapadno gorja Acedarda i Ahneta. Udaljen nekoliko stotina kilometara od Atakora, Hoggar je jedan od najznačajnijih gorja Sahare.

Ono što Vam definitivno možemo savjetovati je da, ukoliko ste u mogućnosti, posjetite jednom ovo uistinu posebno mjesto te uživo vidit sve što smo Vam ovim člankom pokušali približiti.

Ono što tom prilikom ne bi smjeli zaboraviti je - osigurati se.
Putno osiguranje Vas štiti od svih nepredviđenih okolnosti u Vašoj avanturi posjete najpoznatijoj svjetskoj pustinji.
Kontaktirati nas možete mailom na info@mojeosiguranje.hr ili na broj 091 905 7148.

Tko ne putuje, taj ne treba putno osiguranje.

X
Fixed Image
whats app ikona

Želiš ponudu?
Piši Kristini

whats app ikona

Želiš ponudu?
Piši Kristini